Podczas obsługi dźwigów, podnośników i żurawi obowiązują zasady BHP, o których muszą pamiętać wszyscy pracownicy. Bez względu na wykonywaną przez siebie funkcje. Ma to wpływ, rzecz jasna, na bezpieczeństwo pracy. Nawet najmniejsze uchybienia mieć bowiem spore konsekwencje.

I między innymi właśnie dlatego tak ważne staje się dokładnie zaplanowanie realizowanych działań na wysokościach. Niezależnie od ich specyfiki. Rozbiórki, wyburzenia, montaż elementów elewacji, reklam, ścinanie drzew – wszystko to są prace, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności.

Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu

Na początek najważniejszą kwestią wydaje się dostęp do odpowiednio przystosowanych maszyn. W przypadku tego typu czynności najczęściej wymieniane są:

  • dźwigi,
  • żurawie,
  • podnośniki,
  • podesty ruchome.

Oczywiście występują one w wielu odmianach i konfiguracjach, które należy ocenić pod kątem specyfiki i zakresu zaplanowanych działań. Ogromne znaczenie ma sposób ich wykonania, jak również kluczowe parametry techniczne – udźwig, maksymalna wysokość, metoda transportu etc.

Co więc zrobić, by zyskać dostęp do sprzętów, które gwarantują skuteczne i bezpieczne prace wysokościowe? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydaje się współpraca z profesjonalistami.  Mowa tutaj o firmach, w ofertach których znajduje się wynajem sprzętu. Usługi dźwigowe realizowane przez sprawdzone podmioty zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie obsługiwać dźwigi?

Wynajem odpowiedniego sprzętu to jednak nie koniec. Ważne jest także to, jak zostanie on wykorzystany. Na czym powinny polegać stosowane środki ochronne?

W pierwszej kolejności na właściwym zabezpieczeniu terenu. Wszystko po to, aby nie ucierpiał żaden pracownik, ani osoba postronna. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas rozbiórki budynków i wszelkiego rodzaju prac porządkowych.

Zanim więc dźwigi zostaną uruchomione, teren zostaje ogrodzony, a w newralgicznych miejscach montowana jest specjalna siatka asekuracyjna. Nie bez znaczenia jest oczywiście także bezpieczeństwo operatorów. Zasady BHP wskazują między innymi na konieczność stosowania odpowiedniego ubrania roboczego, jak również wszelkiego rodzaju elementów asekuracyjnych i ochronnych. Bez tego nie mogą zostać przeprowadzone żadne prace wysokościowe. 

Profesjonalne usługi dźwigowe

Praca na wysokościach wymaga nie tylko właściwego sprzętu, ale też kwalifikacji i doświadczenia. Z tego powodu na rynku działają firmy, które wypożyczają zarówno dźwigi, jak i operatorów. Przekłada się to na możliwość zlecenia im wszystkich zaplanowanych działań.

Dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne? Z kilku powodów. Zamawiający otrzymuje dostęp do nowoczesnych maszyn, dostosowanych pod względem specyfiki terenu i zaplanowanych prac. Ich obsługą zajmują się doświadczeni operatorzy, którzy doskonale wiedzą, co mają robić. Przekłada się to, rzecz jasna, na bardzo wysoką skuteczność.

Nie można przy tym zapominać o samym bezpieczeństwie. Specjaliści korzystają z wszystkich niezbędnych urządzeń, narzędzi oraz elementów i systemów ochronnych. Dzięki temu usługi dźwigowe nie sprawiają żadnego zagrożenia. Do tego dochodzi pewność, że są one przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak więc widać, współpraca z cenionymi specjalistami może się tylko opłacić. Z tego powodu warto się nią zainteresować. Bez względu na to, w jakim dokładnie celu mają zostać użyte dźwigi oraz inne maszyny. Tym bardziej usługi tego typu mają charakter kompleksowy.