Żurawie to częsty widok na placach budowy. Służą one do podnoszenia, przenoszenia i przesuwania różnorodnych ładunków. W efekcie ułatwiają wykonywanie prac budowlanych i przyspieszają ich postęp. To dlatego wynajem żurawi cieszy się tak dużą popularnością. Jakie rodzaje żurawi można spotkać na placu budowy?

Wynajem żurawi – jakie rodzaje maszyn można wykorzystać do prac budowlanych? Podstawowa klasyfikacja

Określane mianem urządzeń dźwignicowych na dobre wpisały się w krajobraz polskich budów. Żurawie, bo o nich mowa, zdecydowanie przyspieszają i ułatwiają wykonywanie prac budowlanych. Nic więc dziwnego, że niektóre miasta wydają się wręcz usłane tymi maszynami. Coraz popularniejszy staje się również wynajem żurawi. Ekipa budowlana nie ponosi wówczas kosztów zakupu i utrzymania sprzętu, a może go wykorzystywać przez określony czas, najczęściej aż do momentu wykonania niezbędnych prac.

Dostępne na rynku żurawie można podzielić:

  • żurawie samojezdne (kołowe) – wyposażone są w podwozie kołowe. Mogą więc przemieszczać się samodzielnie po placu budowy. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie mobilność żurawia jest niezbędna. Taka konstrukcja obniża koszty eksploatacji żurawia. Maszyny nie trzeba bowiem składać i rozkładać przy każdej zmianie położenia. Oszczędza to również czas niezbędny na przygotowanie sprzętu. Jest on bowiem natychmiast gotowy do działania. Niestety żurawie samojezdne najczęściej oferują mniejszy zasięg działania,
  • żurawie wieżowe – choć możliwości ich poruszania się po placu budowy są ograniczone, stanowią chętnie wybierany sprzęt. To zasługa ich wszechstronności i dużego zasięgu działania. Z powodzeniem można je wykorzystać do przenoszenia, przesuwania, ładowania i wyładowywania ładunków różnego rodzaju. Niestety w ich przypadku każda zmiana umiejscowienia wymusza konieczność demontażu i ponownego montażu żurawia. To czasochłonny i kosztowny proces.

To, na którą opcję zdecyduje się najemca, zależy od indywidualnych potrzeb. Żurawie kołowe mają najczęściej mniejszy zasięg działania niż wieżowe. Ich wynajem wiąże się również z koniecznością wytyczenia i utrzymania na placu budowy dróg technologicznych, po których będą się poruszać. Niemniej w odróżnieniu od modeli wieżowych nie trzeba ich demontować i ponownie montować przy każdej zmianie umiejscowienia. Najczęściej też koszt ich wynajmu jest wyższy.

Rodzaje żurawi – jakie maszyny można wykorzystać na placu budowy?

Dostępne na rynku żurawie przeznaczone do prac budowlanych można podzielić także na podstawie innych kryteriów. Uwzględniając miejsce obrotu, wyróżnić da się maszyny górno- i dolnoobrotowe. W przypadku tych pierwszych obraca się wyłącznie wysięgnik z kabiną. Natomiast w drugich obrotowi podlega cała konstrukcja.

Z kolei biorąc pod uwagę typ wysięgnika, żurawie można podzielić na modele wyposażone w wysięgniki wychylne lub wodzakowe (odciągowe i bezodciągowe). Jeszcze inny podział uwzględnia sposób montażu żurawia. Wówczas można wyróżnić warianty samomontujące się oraz modele, których montaż wymaga dodatkowego żurawia pomocniczego.

Wynajem żurawi to doskonały sposób, aby na placu budowy znalazł się model, który idealnie pasuje do specyfiki prowadzonych prac. Rozwiązanie to pozwala również oszczędzić na zakupie i utrzymaniu maszyny. Nic więc dziwnego, że wiele ekip budowlanych decyduje się na ten krok. Dzięki szerokiemu wyborowi żurawi może bowiem wypożyczyć wysokiej jakości sprzęt w atrakcyjnej cenie, co ułatwia i przyspiesza pracę.