Za pomocą żurawi można sprawnie przenosić ciężkie ładunki. Sprzęt znajduje zastosowanie w branży budowlanej, kolejowej, a także w różnych gałęziach przemysłu. Wyróżniamy różne rodzaje żurawi budowlanych, dlatego wybierając konkretną maszynę, należy uwzględnić specyfikę pracy, warunki środowiskowe i transportowane przedmioty. Sprawdź, jakie urządzenie sprawdzi się w danej sytuacji!

Żurawie – sposób działania

Żurawie, znane również jako urządzenia transportu bliskiego, z powodzeniem zastępują przynajmniej kilka osób, dlatego znacznie przyspieszają prace budowlane. Spośród nich wyróżniamy żurawie samojezdne, wieżowe, a także mini żurawie. Tradycyjne maszyny są bardzo ciężkie, dlatego potrzebują stabilnego podłoża. Zweryfikujmy to, zanim przystąpimy do pracy. Jeśli teren jest grząski i podmokły, należy dodatkowo podeprzeć maszynę.

Żurawie wykorzystuje się przede wszystkim w trakcie wznoszenia obiektów przemysłowych, ale można je też stosować w pracach przeładunkowych i transportowych. Z tego powodu spotykamy je często w centrach logistycznych, magazynach, portach, fabrykach. Używa się ich również na składowiskach i placach budowy. Maszyny składają się z poziomego wysięgnika i pionowego masztu umieszczonego na przejezdnym lub stacjonarnym podwoziu.

Żurawie z przeciwwagą pozwalają przemieszczać ciężary w trudno dostępnych miejscach. Proponowany sprzęt sprawdzi się tam, gdzie nie da się rozłożyć podporowych ramion klasycznej maszyny. Podnoszenie ładunku odbywa się za pomocą tłoka hydraulicznego zintegrowanego z pompą ręczną podwójnego działania. Z kolei opuszczanie przedmiotów jest możliwe dzięki regulowanemu zaworowi.

Żurawie samojezdne – charakterystyka

Żuraw samojezdny napędzany jest dwoma silnikami, z których jeden wykorzystywany jest tylko do jazdy. Sprzęt składa się z wyciągarki i wychylnego wysięgnika, osadzonego na obrotowej kolumnie. W ten sposób można go używać do podnoszenia i opuszczania ładunków. Żurawie działają w dwóch trybach – dźwigowym i transportowym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj podłoża, wyróżniamy następujące rodzaje maszyn:

  • kołowe,
  • terenowe,
  • jezdniowo-terenowe,
  • samochodowe,
  • gąsienicowe.

Żurawie samojezdne mogą mieć napęd:

  • spalinowo-elektryczny,
  • spalinowo-mechaniczny,
  • spalinowo-hydrauliczny.

Analizując parametry żurawia, należy spojrzeć na udźwig, czyli maksymalną wartość obciążenia. Wspomniane kryterium uzależnione jest od rodzaju olinowania, długości wysięgnika i wysięgu lub sposobu podparcia maszyny. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania, masę sprzętu, moment udźwigu i kąt obrotu. Sprawdź też, z jaką prędkością podnoszony i opuszczany jest ładunek.

Żuraw wieżowy – kluczowe zalety

Warto również wspomnieć o żurawiach wieżowych, co prawda nie można się nimi przemieszczać, ale za to oferują większy zasięg. Zazwyczaj maszyny stacjonarne wykorzystuje się na dużych budowach, choć małe dźwigi sprawdzą się też przy wznoszeniu domów jednorodzinnych. Aby żuraw podniósł lub opuścił ładunek poziomo, musi wykonać obrót wokół własnej osi. Maszyna może również przenieść pionowo ciężar przymocowany do haka opuszczanego na linie wychodzącej z wysięgnika.

Gdzie korzysta się z mini żurawi?

Proponowane maszyny można montować zarówno na podwoziach stacjonarnych, jak i gąsienicowych. Sprzęt ma niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzi się tam, gdzie tradycyjne urządzenia nie dadzą rady. Można z nich korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Przy okazji warto wspomnieć o mobilnych żurawiach wieżowych, które łączą w sobie mobilność, zasięg i szybkość. Maszyna waży maksymalnie 3 tony, a promień pracy sięga 60, dlatego sprawdzi się na niemal każdym placu budowy.