Planujesz budowę, pracę na wysokości, czy załadunek kontenerów? Rozważ wynajem żurawi samojezdnych, które pozwolą przetransportować ciężkie ładunki. Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę, aby odpowiadały specyfice robót!

Jakie parametry wpływają na udźwig żurawia?

Udźwig jest jednym z najistotniejszych parametrów żurawi samojezdnych, określa bowiem, jaki może być maksymalny ciężar podnoszonego ładunku. W ten sposób zachowujemy warunki wytrzymałościowe, nie narażając pracowników na niebezpieczeństwo. Nie musimy się martwić, że żuraw wywróci się na placu budowy.

Należy podkreślić, że udźwig żurawia uzależniony jest od długości wysięgu. Na maksymalną wartość obciążenia wpływa też:

  • sposób podparcia maszyny,
  • rodzaj olinowania,
  • długości i kąta pochylenia wysięgnika,
  • kąt obrotu,
  • głębokość opuszczania i wysokość podnoszenia ładunku.

Wraz ze wzrostem wysięgu żurawia, zmniejsza się proporcjonalnie jego udźwig. Oprócz tego powinniśmy uwzględnić moment udźwigu, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, znajdującym się w pobliżu maszyny. Upewnijmy się też, że ramię żurawia nie będzie kolidowało z innymi konstrukcjami i budynkami. Warto przeanalizować diagram krzywych wysokości podnoszenia, aby ocenić ryzyko wystąpienia kolizji. W ten sposób jesteśmy też w stanie stwierdzić, na jaką wysokość możemy podnieść ładunek.

Udźwig żurawia – jak go obliczyć?

Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrane żurawie pozwolą wykonać określone zadania, skorzystajmy ze wsparcia firmy, specjalizującej się w wynajmie maszyn budowlanych. Specjaliści zapoznają się z dokumentacją techniczno-ruchową pojazdu, a w razie potrzeby przeprowadzą wizję lokalną. W ten sposób ocenią i wyeliminują potencjalne zagrożenia, co pozwoli na bezpieczne i sprawne wykonanie robót.

Zanim zdecydujemy się na wynajem żurawi, zwróćmy uwagę na ich rozstaw, wymiary, zdolność manewrową i masę własną. Dzięki temu zyskujemy pewność, że maszyny poradzą sobie w danych warunkach. Żurawie samojezdne pozwalają sprawnie przenieść ładunek na ograniczonej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że możemy je zobaczyć przy wznoszeniu i demontażu obiektów przemysłowych. Maszyny przydają się też w centrach logistycznych, składowiskach, magazynach, portach, czy zakładach produkcyjnych.

Żurawie samojezdne – podstawowe parametry

Momentem udźwigu określamy masę ładunku, przymocowanego do wysięgu żurawia. Z kolei wysięg to odległość pozioma, jaka dzieli oś obrotu maszyny od punktu mocowania urządzenia ładunkowego, może być nim hak. Warto również wspomnieć o wysokości podnoszenia, przez którą rozumiemy pułap, na jaki maszyna może podnieść transportowane przedmioty. Należy również uwzględnić podstawowe zmienne, takie jak nośność i stabilność nawierzchni.

Jeśli rzadko korzystasz z żurawi, rozważ ich wynajem. W ten sposób możesz używać maszyn, kiedy ich potrzebujesz, nie nadwyrężając przy tym budżetu. Firma, specjalizująca się w wynajmie sprzętu budowlanego, oferuje wysokiej jakości urządzenia. Ponadto dba ona o to, żeby maszyny były regularnie poddawane przeglądom konserwacyjnym. Dzięki temu zyskujesz dostęp do niezawodnego sprzętu, przy czym nie musisz myśleć o jego rejestracji, ubezpieczeniu, czy serwisowaniu.

Wytrzymałe elementy olinowania umożliwiają dźwiganie cięższych ładunków. Z kolei kąt pochylenia wysięgnika gwarantuje stabilność konstrukcji, należy bowiem podkreślić, że przedmiot umieszczony daleko od środka obrotu, znacznie obciąża ramię maszyny. Aby zapewnić równowagę żurawiowi, nie można przekroczyć dozwolonego obciążenia.

Zanim operator przystąpi do pracy, powinien nie tylko sprawdzić masę ładunku, lecz także określić wysokość i odległość, na jaką chce go przetransportować. Oprócz tego specjalista sprawdzi rodzaj zawiesi i sposób ich przymocowania.