Jeśli przygotowujesz się do realizacji inwestycji budowlanej, najprawdopodobniej rozważasz wynajem dźwigów. Wspomniane maszyny przydają się również podczas prac remontowych i transportowych, gdy chcemy podnieść lub opuścić ciężki ładunek. Zastanawiasz się, co wpływa na cenę usługi? Wyjaśniamy, co wpływa na koszty wynajmu dźwigów!

Ile kosztuje wynajem dźwigów?

Na cenę wynajmu dźwigu wpływają koszty dojazdu tam i z powrotem, a także liczba roboczogodzin. Pracownik weźmie też pod uwagę stopień trudności wykonywanego zadania. W przypadku nietypowych zleceń, wymagających niesłychanej precyzji lub zastosowania skomplikowanych metod, należy się liczyć z wyższymi cenami. Przy przygotowywaniu wyceny niekiedy uwzględnia się także wartość przenoszonego ładunku. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy trzeba przetransportować wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne, silniki samolotowe, czy drogie maszyny.

Niektóre zadania wymagają użycia dodatkowego sprzętu, czy większej liczby pracowników. Czasami dyspozytor proponuje sprzęt z lepszymi parametrami niż wymagane. Takie rozwiązanie doceniamy zwłaszcza wtedy, gdy chcemy przenieść ładunek dalej, aniżeli początkowo planowaliśmy. W ten sposób możemy wykonać kilka czynności, nie ruszając się z miejsca.

Co wchodzi w koszt wynajmu dźwig?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje godzina wynajmu dźwigów, ponieważ zależy to od wielu czynników. Należy zaznaczyć, że maszyny różnią się parametrami technicznymi i możliwościami przewożenia. Gabaryty dźwigu wpływają na moc udźwigu i zasięg podnoszonego ciężaru. Jeśli rozważamy wynajem dużych dźwigów, powinniśmy się liczyć z wyższymi kosztami. Przygotowując wycenę, dyspozytor uwzględni również wartość maszyny. Specjalista wybierze dla nas dźwig, którego rzeczywiście potrzebujemy.

Aby uniknąć niespodzianek, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. W ten sposób zyskujemy pewność, że parametry maszyny pozwolą sprawnie i bezpiecznie zrealizować dane zadania. Koszty są też uzależnione od rodzaju sprzętu. Za wynajem nowoczesnego dźwigu samojezdnego zapłacisz więcej niż starszy sprzęt. Producenci wprowadzają różne rozwiązania, które mają przyspieszyć prace budowlane.

Zanim zdecydujesz się na wynajem dźwigów, koniecznie poproś o wycenę, w ten sposób łatwiej zaplanujesz budżet. Aby oszacować koszty usługi, należy przedstawić rodzaj zlecenia, a także podać termin i miejsce docelowe. Pamiętaj też, żeby określić zakres pracy i rodzaj ładunku. Warto zaznaczyć, że cena paliw w dużej mierze wpływa zarówno na koszt dojazdu, jak i pracę dźwigu. Aby otrzymać konkretną wycenę, powinieneś podać jak najwięcej szczegółów.

Wynajem dźwigów – o czym trzeba pamiętać?

Firmy stosują różne formy rozliczeń, ale najczęściej naliczają stawkę godzinową i koszty dojazdu maszyny. W tym przypadku często obowiązuje minimalny czas wynajmu sprzęt – np. 4 lub 6 godzin – nawet jeśli maszyna pracowała krócej na budowie. Niekiedy możemy spotkać się ze stawką ryczałtową dla wynajmu dźwigów. Wspomnianą formę rozliczenia zwykle stosuje się do typowych, powtarzalnych prac, takich jak rozładunek materiałów budowlanych.

Jeśli planujesz długoterminowy wynajem dźwigów, zapytaj, czy możesz ponegocjować. Wiele firm proponuje atrakcyjne rabaty dla stałych klientów. W takiej sytuacji możesz nawiązać współpracę na kilka miesięcy, a wtedy stawka jest niższa niż przy rozliczaniu się za zadanie lub godzinę.

Ogólnie rzecz biorąc, stawka godzinowa wynosi 150-600 zł. Należy podkreślić, że obejmuje ona obsługę operatorską. Z kolei koszt transportu maszyny (bez ładunku) wynosi 13-35 zł/km, w zależności od wielkości dźwigu.