Odpowiednio przeprowadzony wynajem dźwigów pozwala na szybszą i sprawniejszą realizację wielu prac budowlanych i remontowych. Żeby jednak taka usługa rzeczywiście okazała się przydatna, niezbędny będzie właściwy dobór maszyn. A to, jak pokazuje praktyka, nie jest wcale proste.

Wynika to oczywiście z dość szerokiej oferty rynkowej. Dźwigi to w końcu maszyny, które występują w wielu wersjach i konfiguracjach. Są one zróżnicowane nie tylko od względem wyglądu i sposobu wykonania, ale też parametrów oraz możliwości obsługi.

Bez właściwego doświadczenia, a także wystarczającej wiedzy na ten temat, dość łatwo można popełnić błąd. Jego efektem będzie zakup lub wynajęcie sprzętu, który okaże się nieodpowiedni. Źle dopasowany do specyfiki zadań, jak również panujących warunków. Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem wydaje się współpraca z cenioną firmą, która dostarcza dźwigi. Kraków to miasto, w którym działa sporego tego typu podmiotów. Nie oznacza to oczywiście wcale, że trzeba decydować się na pierwszy z brzegu. Najlepiej celować w firmy, które mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów.

Rodzaje dźwigów – na co warto się zdecydować?

Najważniejszy podział omawianych maszyn dotyczy oczywiście sposobu ich wykonania. Pod tym względem należy wymienić dźwigi wieżowe oraz ruchome.

W pierwszym przypadku mowa jest o żurawiu nieruchomym, który wyróżnia się masywną budową i sporą wagą. Nie ma tu więc mowy o wykorzystaniu go w różnych miejscach. Z drugiej jednak strony taki dźwig pozwala na pracę na bardzo dużych wysokościach. Po stronie jego zalet trzeba zapisać również ogromną solidność i wytrzymałość. Dzięki temu można go stosować nawet w trudnych warunkach,

Dźwig ruchomy z kolei, jaka sama nazwa wskazuje, zostaje osadzony na ruchomej platformie, co znacząco rozszerza możliwości jego użycia. Wspomnieć warto też o specjalnym wysięgniku, na końcu którego znajduje się chwytnik.

Podział na dźwigi ruchome i wieżowe nie rozwiązuje jednak całej sprawy. Pod uwagę należy wziąć również inne klasyfikacje. Na przykład tę związaną ze sposobem użycia. Wskazuje ona na dwa typy.

Pierwszym z nich jest tak zwany dźwig stacjonarny, który trzeba najpierw rozłożyć. Ustawiany jest on w jednym miejscu, a następnie, po zakończonej pracy, dochodzi do jego demontażu. Drugim typem jest natomiast tak zwany dźwig przejezdny. Jest on wyposażany w podwozie szynowe lub gąsienicowe, dzięki czemu może się poruszać. To mobilne maszyny, które z pewnością sprawdzą się na wielu placach budowy.

Dźwigi – Kraków

To jednak nie koniec! Podczas wynajmu sprzętu pod uwagę należy wziąć również konkretne parametry techniczne. Niezależnie od tego, czy mowa jest o dźwigu wieżowym, ruchomym, stacjonarnym czy przejezdnym. Zdecydowanie największe znaczenie ma:

  • udźwig,
  • długość wysięgnika,
  • maksymalny promień,
  • moment roboczy.

Jak więc widać, nie jest łatwo wybrać dobre dźwigi. Kraków to na szczęście miasto, które zapewnia dostęp do cenionych podmiotów zajmujących się wynajmem tego typu maszyn. Nie tylko zadbają one o dostarczenie sprzętu, ale również zapewnią fachowe doradztwo. Specjaliści zajmą się dokładną analizą aktualnych potrzeb i specyfiki zaplanowanych zadań, a następnie wskażą, które maszyny okażą się najlepsze.

Wszystko to pozwala podjąć słuszną decyzję i wynająć dźwig dostosowany pod każdym możliwym względem. Niezależnie od tego, gdzie ma on zostać użyty i przy jakich dokładnie pracach. Warto pamiętać, że sam wynajem jest niezwykle korzystny. Zwłaszcza pod kątem finansowym.