Dźwigi przydają się podczas prac przeładunkowych i montażowych, dlatego można je spotkać na placach budowy, portach, zakładach przemysłowych, czy stoczniach. Zanim wybierzemy maszynę, zwróćmy uwagę na istotne parametry i warunki terenowe. Sprawdź, jak dobrać sprzęt do swoich potrzeb!

Jakie wyróżniamy rodzaje dźwigów?

Szukając maszyny, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry, lecz także specyfikę terenu, na którym będzie realizowana inwestycja. Dźwigi budowlane możemy podzielić na ruchome i wieżowe.

Jeśli chodzi o pierwszy typ, wyposażony jest w specjalny wysięgnik z chwytnikiem zamontowanym na ruchomej platformie. Taki sprzęt znacznie przyspieszy i ułatwi wykonanie prac budowlanych. Z kolei dźwig wieżowy jest masywny, trwały, ale nieruchomy. Zazwyczaj wykorzystuje się go podczas pracy na wysokości.

Dźwigi – podstawowe parametry

Długością wysięgnika określamy odległość pomiędzy osią sworznią, do którego przymocowana jest stopa wysięgnika a osią krążków linowych, zlokalizowanych w części dziobowej wysięgnika. Im jest ona większa, tym dalej możemy transportować ładunek. Wspomniany parametr dobiera się do wielkości budynku, dzięki czemu operator opuści ciężar w konkretne miejsce. Istnieje jeszcze jedna zależność – im większa długość wysięgnika, tym bardziej jest obciążona jest konstrukcja maszyny.

Długość wysięgnika jest jednym z parametrów wpływających na udźwig. Oprócz tego bierze się pod uwagę:

  • długość wysięgu,
  • kąt pochylenia,
  • podparcie maszyny,
  • rodzaj olinowania.

Przy obliczaniu masy ładunku i wymaganego udźwigu nie uwzględnia się stałych elementów, takich jak akcesoriów do zaczepiania towaru, czy haka. Wspomniane części zalicza się do ciężaru własnego konstrukcji, a nie podnoszonych przedmiotów. W instrukcji znajdziemy też inne ważne parametry, w tym pole powierzchni działania, moment roboczy i wysokość podnoszenia.

Dźwigi – do czego są potrzebne?

Dźwigi potrafią działać w płaszczyźnie pionowej, a także przydają się przy przenoszeniu ciężkiego, wielkogabarytowego ładunku. Bez nich nie powstałyby wieżowce, dworce, biurowce, czy apartamentowce. Maszyny wykorzystuje się przy budowie mostów, autostrad, hal i wiaduktów. Używa się ich również przy tynkowaniu budynków, przenoszeniu kostki brukowej, dachówek lub cegieł na paletach, mocowaniu stropów, czy wstawianiu okien w blokach. Sprzęt służy do przeładunku długich rur, metalowych sztab, czy elementów konstrukcji. Ułatwia również mocowanie części prefabrykowanych. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu, a tym samym zwiększymy szanse powodzenia inwestycji.

Kiedy warto wynająć dźwig?

Wspomniany sprzęt jest niezbędny przy wznoszeniu konstrukcji stalowych, takich jak magazyny i fabryki. Ponadto przydaje się on przy wykonywaniu więźby dachowej. Maszyny znajdują zastosowanie nie tylko w branży budowlanej. Można je wykorzystać przy wycince drzew, stawianiu altanki ogrodowej, rozwieszaniu banerów reklamowych, instalacji billboardów, czy myciu okien na wysokości.

Niewątpliwą zaletą dźwigów jest ich mobilność i wszechstronność. Tego typu sprzęt sprzęt powinien być obsługiwany tylko przez wykwalifikowanych operatorów z ogromnymi zdolnościami manualnymi. Przypominamy, że wyłącznie wyszkolone osoby mogą sumiennie i precyzyjnie wykonać powierzone im obowiązki.

Dźwigi powinny być funkcjonalne, bezpieczne, solidne i niezawodne. Niezależnie od tego, czy chcemy je kupić, czy wynająć, powinniśmy skorzystać z oferty renomowanej firmy. Zanim wybierzemy maszynę, zwróćmy uwagę na jej parametry. W ten sposób zyskujemy pewność, że poradzi sobie w danej sytuacji. Z usług dźwigowych korzystają zarówno ekipy budowlane, jak i deweloperzy, firmy remontowe, inwestorzy, czy osoby prywatne.